Podziału majtku wspólnego czy działu spadku można dokonać u notariusza. Podział taki jest oczywiście możliwy tylko gdy wszystkie strony sąd zgodne co do treści ugody. Oczywiście zgodnego podziału można dokonać również w sądzie, jednakże wizyta u notariusza jest o wiele wygodniejsza. Notariusz przygotowuje wszystkie dokumenty, odpowiada na pytania, przedstawia projekt umowy przed jej podpisaniem. Natomiast po podpisaniu umowy notariusz sam zgłasza zawarcie umowy do ksiąg wieczystych. Można również umówić się na wizytę w dogodnym terminie. Wszystkich tych zalet nie posiada niestety sąd. Z drugiej strony postępowanie sądowe jest tańsze, gdyż opłata sądowa nie zależy od wartości majątku.
Od strony formalnej notariusza ma tę przewagę nad sądem, że możliwy jest u notariusza częściowy podział majątku. Sąd natomiast co do zasady ma obowiązek podzielić całość majątku.
Jak wspomniano powyżej wizyta u notariusza wiąże się z wydatkami. Minister sprawiedliwości ustala maksymalne stawki wynagrodzenia notariusza (tzw. taksa notarialna), natomiast poszczególni notariusze mogą stosować niższe ceny swoich usług. Warto zatem porównać ceny poszczególnych kancelarii notarialnych. Maksymalna stawka wynosi od wartości:
Notariusz poza swoim wynagrodzenie pobiera również podatek VAT, opłaty sądowe oraz inne podatki. Oznacza to w praktyce że kwota płacona u notariusza może znacznie przekraczać wynagrodzenie notariusza podane powyżej.